marți, 5 februarie 2013

practica pedagogica



LICEUL PEDAGOGIC ,,VASILE LUPU”-IAŞI




PROIECT DIDACTIC

Prof. coordonator: prof. dr. Mariana Georgeta Purţuc
Prof. metodist: prof. Eugen  Mircea
Educatoare: Silvaş Vasilica/Ursu Silvia
Propunator: Donisă Paula
Grădiniţa: ,,Grădiniţa cu program prelungit Sf.Parascheva



Data:13.11.2012
Grupa:mare
Tema:,,Săptămâna florilor”
Subtema:,,Flori de toamnă”
Aria curriculară:,,Domeniul estetic şi creative”
Activitatea:Ed. Plastică
Tipul activităţii:predare-învăţare
Titlul activităţii:,,Crizanteme”

Scopul activităţii:Redarea unei flori de toamnă cu efecte cromatice(de culoare)

Obiective operaţionale:la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
O1 să folosească atît culori reci cât şi culori calde,îmbinându-le armonios
O2 să redea conturul şi forma unei flori folosind elemente de limbaj plastic
O3să utilizeze corect materialul şi  instrumentele puse la dispozitie
O4să lucreze îin linişte,păstrând o poziţie corectă a corpului
O5să păstreze acurateţea foii
O6să aprecieze lucrarea unui coleg
Strategia didactică:
·         METODE SI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia,expunerea,demonstraţia,exerciţul
·         MIJLOACE DE ÎNĂŢĂMÂNT:pahar cu apă,pensule,acuarele,foi albe,planşe model,flori
·         MODUL DE ORGANIZARE:frontal
Locul de desfăşurare:sala de grupă
Durata:30-35 minute
Bibliografia:,,Laborato preşcolar”,Editura V&I Integral,Bucuresti-2010
                      ,,Educaţie  plastică.Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”,Editura Tehno-Art-2010



ETAPELE LECŢIEI
OB.
OP.
CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
STRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUARE
I.Faza de pregătire
1.Momentul organizatoric

Se vor asigura climatul şi mediul pedagogic favorabil desfăşurării activităţii.Copiii vor rămâne aşezaţi în bănci în mod normal.
METODE ŞI PROCEDEE
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
MODUL DE ORGANIZARE

conversaţia


2.Captare atenţei

Preşcolarii sunt anunţaţi că urmează să relizeze lucrări deosebite, iar cele mai reuşite lucrări vor fi afişate la panou de către doamna educatoare.Va urma o scurtă discuţie legată de toamnă.
conversaţia

frontal
Evaluez ,în funcţie de răspunsuri,cât de atenţi au fost
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

,,A fost cineva recent cu părinţii la Grădina Botanică?”,,Ce flori aţi văzut?”,,Ce au reuşit să realizeze grădinarii cu ajutorul crizantemelor?”
Copiii vor fi anunţaţi că urmează să deseneze câte un bucheţtel de crizanteme pentru a-I ura ,,La revedere!” zânei Toamna.
conversaţia
explicaţia

frontal
Evaluez răspunsurile date
4.Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Le voi adresa copiilor următorele întrebări:
,,Ce material aveţi pe bancă?”
,,Care sunt culorile reci?Dar cele calde?”
,,Ce culori au crizantemele?”
Voi face impreună cu copiiiexerciţii de încălzire:,,Cântăm la pian” şi ,,Afaă plouă”

Conversaţia







frontal
Evaluez răspunsurile copiilor


Voi prezenta planşele model dar şi crizantemele..Analizez împreună cu ei florile,identific ce elemente de limbaj plastic vor putea fi folosite pentru a desena crizantemele şi ce culori vor putea folosi.Voi explica şi arăta paşii ce trebuie urmaţi pentru realizarea lucrării.
Explicaţia
Demonstraţia
Expunerea
Exerciţiul

planşele model

Evalue capacitatea de reţine şi de a respecta indicaţiile date
II.Faza de incubaţie
1.Obţinerea performanţei
O1

O2

O3

O4

O5
Desenul în acurelă:
Copilul  va folosi culorile reci pentru a picta vaza,tulpinile şi frunzele florilor(elementele de limbaj plastic folosite vor fi cercul şi linia)
Cu ajutorul culorilor calde va picta florile(elemuntul de limbaj plastic folosit va fi linia)
Fondul va fi pictat doar dacă va fi cazul(dacă copiii vor termina vaza cu flori cu circa 10 minute înainte de terminarea activităţii)
exerciţiul
Pensule
Acuarele
Pahare cu apă
Foi albe
Planşele model


Acurateţea lucrării,armonia lucrărilor şi poziţia corectă a corpului
III.Faza de iluminare
Asigurarea retenţiei
O6
-voi desemna 3 copii şi ii voi pune să aleagă câte una din lucrările selectete de mine şi iivoi pune să motiveze alegerea
conversaţia

frontal
Evaluez tăria argumentelor
2.Încheierea atcivităţii

-fixarea temei:,,Flori de toamnă”
-voi face aprecieri generale şi individuale
conversaţia

frontal












Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu